Klasa 2 Sobota

 Witam Was serdecznie,

Dziś zajmiemy się gamą F-dur. Pierwszym stopniem gamy jest dźwięk f, to jest nasze Centrum - czyli dźwięk toniczny. Na I st. budujemy trójdźwięk (f-a-c) który jest toniką. Każda gama ma 2 półtony. One zawsze są pomiędzy III-IV st. gamy oraz VII-VIII st. gamy. Policzcie szczebelki w drabince u góry. Na IV szczeblu znajduje się ptaszek. Oznacza to że ten dźwięk, h musi być obniżony o pół tonu. Musimy do niego dodać bemol.
Żeby nie pisać za każdym razem dźwięku b, przenosimy bemol tuż za klucz. To jest dla nas sygnał, że kiedy gramy melodie z tej gamy musimy pamiętać o graniu czarnego klawisza b zamiast h (uwaga dla pianistów).
W książkach na str. 100 znajdziecie gamę z zaznaczonymi na czerwono dźwiękami triady (T, S, D, T), półtonami (bombami - tym razem zaznaczonymi niebieskim kolorem).

Teraz pośpiewamy sobie ćwiczenia oparte na gamie F z solfeża. Ćw. 218 i 219 na str. 70. Ja zaśpiewam dla Was, a jak nauczycie się - nagracie swoje śpiewanie dla mnie.


W nagraniu podaję sobie dźwięk a (la) i stukam puls ćwierćnutowy kamertonem. W drugim nagraniu na samym początku - w nagraniu troszkę przeszkadzał mi mój kot, za co przepraszam...
Ćwiczcie, śpiewajcie razem z moim nagraniem i starajcie się nie zgubić.

Domowe ćwiczenia będą proste.
W Solfeżu na str. 70 jest ćw. 217. Macie podany rytm i stopnie gamy. Zapiszecie to ćw. na pięciolinii rzecz jasna.
Kolejne ćw. to w książce na str. 101, ćw. C - w tym ćwiczeniu sami podpiszecie pod dźwiękami (czyli pod pięciolinią) stopnie gamy (rzymskimi cyframi).

Czekam na Wasze prace,
Powodzenia!!

Komentarze

Popularne posty