Klasa 2 Sobota


 Witam Was serdecznie,

Dziś zrobimy ćwiczenia w kluczu basowym. W książkach na str. 124 mamy informacje dotyczące pisowni w kluczu basowym. Nie będzie to nowy temat, ćwiczenia w książce mamy już zrobione. Chciałam, żebyśmy sobie przypomnieli jakie to dźwięki i jak nazywają się oktawy, których dźwięki zapisujemy w tym kluczu.
Przypomnijcie sobie ćwiczenia z transpozycji. Mówiliśmy, że jest to przeniesienie melodii z jednej tonacji do drugiej. Ale też może tak być, że przeniesiemy melodię z jednego klucza do drugiego. Takie przeniesienie nazywamy zmianą rejestru. 
Jeśli przenosimy melodię z klucza basowego do wiolinowego, jak przy każdej transpozycji, robimy plan melodii złożony ze stopni gamy. Tylko uwaga! np. V st. gamy C-dur to dźwięk g, tak? W jednym i w drugim kluczu będzie ten sam dźwięk. Jak to możliwe? Otóż tu nie chodzi o zmianę tonacji. Pozostajemy w tej samej tonacji. Klucz basowy powoduje, że te same dźwięki zostaną napisane w innym miejscu pięciolinii, tak więc dźwięk g w kluczu wiolinowym będzie na drugiej linii, a g w kluczu basowym - na czwartym polu.
Popatrzcie na tę samą melodię zapisaną w obu kluczach:


Jako ćwiczenie zapiszcie piosenkę ze str.113 "Wlazł kotek na płotek" w kluczu basowym (ale tylko w C-dur). Plan stopni macie już zrobiony. Na str. 124 w żółtej tabelce nie ma podpisanych stopni pod dźwiękami, niemniej jednak trzeba pamiętać, że dźwięk c to I stopień. Możecie przed zrobieniem ćwiczenia podpisać sobie dźwięki w żółtej tabelce. 
To pewnie będzie Wasza ostatnia praca domowa w tym Roku szkolnym... Miłej zabawy!!

Komentarze

Popularne posty