Klasa 1 Sobota
Podczas tej lekcji, już przedostatniej przed końcem Roku Szkolnego, nauczymy się jeszcze o trzech znakach muzycznych, które zawsze występują z nutą. To krzyżyk, bemol i kasownik. Każdy z nich ma swoją rolę - krzyżyk przed nutą oznacza jej podwyższenie o pół tonu. Bemol przed nutą oznacza obniżenie o pół tonu. Natomiast kasownik - kasuje działania obu znaków. Zobaczcie rysunek:
Otwórzcie książki na str. 101. Spójrzcie na krzyżyki zapisane na liniach i polach. Przy pisaniu ważne jest aby środek krzyżyka przecinał linię, lub żeby pole znajdowało się w środku. Zróbcie dwa ćwiczenia wg wzoru, czyli ćw. 1 i 2 s.101.
Krzyżyk umieszczony przed nutą powoduje zmianę literową dźwięku. Do nazwy dźwięku np. f (jak na obrazku) dodajemy końcówkę -is. Tak więc od tego momentu dźwięk nazywa się fis. Ci z Was, którzy grają na fortepianie w tym momencie muszą zagrać czarny klawisz o pół tonu wyżej.
Otwórzcie następną stronę 102. Spójrzcie na bemole zapisane na liniach i polach. To znak z brzuszkiem. Przy pisaniu środek brzuszka powinien znajdować się na linii, albo na polu. Na tej stronie zrobicie ćwiczenia wg wzoru 4 i 5 s.102.
Bemol umieszczony przed nutą - podobnie jak krzyżyk - powoduje zmianę literową dźwięku. Do nazwy dźwięku np. d (jak na rysunku) dodajemy końcówkę -es. Dźwięk zmienia się na des. Ale tu będą dwa wyjątki. Nie zawsze dodajemy -es. Czasem dodajemy tylko -s. Do spółgłosek dodajemy -es, a do samogłosek dodajemy tylko -s (as, es). Drugi wyjątek to dźwięk h - jeśli przed nim postawimy bemol spowoduje to całkowitą zmianę nazwy na b.
Kasownik - to znak, który piszemy jak dwa krzesełka albo dwie duże, drukowane litery L. Jak odwrócimy literkę laseczką w dół i przystawimy do L - powstanie właśnie kasownik. Środek kasownika powinien znajdować się na linii, albo na polu. Ale ten znak musicie poćwiczyć sobie w zeszycie. Najwyraźniej w książce zabrakło już miejsca na dodatkowe ćwiczenie z pisania kasowników.
Na koniec lekcji - muzyczne memmory (czyli pamięciówka):
Miłej zabawy!
Komentarze
Prześlij komentarz